Ideiglenes és állandó beállítások

A JAWS használata esetén lehetőség van ideiglenes, illetve végleges beállítások megadására. A Böngészésre fel! - Szörfözés az interneten JAWS-zal tréninganyag gyakorlatai között találhatóak olyanok is, amelyek az alábbi különbségeket mutatják be.

Közvetlen beállítások

Használja a Közvetlen beállítások párbeszédpanelt egyes opciók értékének gyors megadására. Ebben az esetben nem kell különböző párbeszédpaneleket megnyitnia. Háromféle beállítási módot használhat:

Amikor a JAWS Közvetlen beállítások párbeszédpanelének megnyitásához lenyomja az INSERT+V billentyűkombinációt, a lista tetején található elemek arra a programra vonatkoznak, amely a billentyűparancs lenyomásakor fókuszban van. Így az INSERT+V billentyűkombináció lenyomása egy webböngészőben a weboldalak felolvasására vonatkozó beállításokat jeleníti meg, míg a lista alján található elemek általánosabbak. Ez nagyon praktikus, ha gyors módosításokat szeretne végezni tesztelés vagy olvasás céljából.

MEGJEGYZÉS: A Közvetlen beállítások párbeszédpanel alkalmazásspecifikus beállítások megadására használható. Amennyiben globális, az összes programra vonatkozó módosításokat kíván elvégezni, használja a Beállítási központot.


A Közvetlen beállítások párbeszédpanelen szereplő elemek leírása

A Közvetlen beállítások párbeszédpanelen fanézetben jelennek meg azok a lehetőségek, amelyek értékét – az éppen használt programtól függően – meg lehet változtatni. Az aktuális beállítási lehetőség leírása a fanézet alatti csak olvasható szerkesztőterületen található meg. Válassza ki a kívánt beállítási lehetőséget, majd a TAB billentyű lenyomásával navigáljon erre a területre, és a szokásos parancsok használatával olvastassa fel annak tartalmát.

A Közvetlen beállítások párbeszédpanel beállításainak érvényessége

Az alábbi példák azt mutatják be, mikor melyik beállítási módot célszerű használni:

MEGJEGYZÉS: Az érvényesség nem adható meg külön-külön az összes beállításra, mivel azok mentésre kerülnek a számítógép merevlemezén.

Alapértelmezés szerint a Közvetlen beállítások párbeszédpanelen végrehajtott módosítások mentésre kerülnek a számítógép merevlemezére. Ez azt jelenti, hogy a változtatások a JAWS, illetve a számítógép újraindítása után is megmaradnak. Ahhoz, hogy a változtatások ne legyenek véglegesek, tegye az alábbiakat:

  1. Nyomja le az INSERT+V billentyűkombinációt az alapértelmezett webböngészőben a Közvetlen beállítások párbeszédpanel megnyitásához. A fókusz a keresés szerkesztőmezőben van.
  2. Nyomja le a TAB billentyűt a fanézetre lépéshez. Az első elem A virtuális kurzor beállításai lehetőség lesz.
  3. Nyomogassa a LENYÍL billentyűt a hozzátartozó beállítási lehetőségek bejárásához.
  4. A beállítási lehetőségek egyikén állva nyomja le HELYI MENÜ billentyűt vagy a SHIFT+F10 billentyűkombinációt a helyi menü megnyitásához. Az alábbi lehetőségek közül választhat:

A fanézet elemei mellett balra egy olyan ikon is található, amely a lemezre mentést reprezentálja. Ha a fentiek szerint megváltoztatja valamelyik beállítás érvényességét, a hozzátartozó ikon is megváltozik. Ezen a módon tud ideiglenes értékeket megadni a beállítási lehetőségekhez. A felhasználók többségének valószínűleg az a legcélszerűbb megoldás, ha a változtatások – az alapértelmezett beállításnak megfelelően – mentésre kerülnek. Lépjen a következő elemre.

  1. Ha bezárta a Közvetlen beállításokat, nyissa meg újra a webböngészőből az INSERT+V billentyűkombinációval.
  2. Nyomja le a LENYÍL billentyűt A virtuális kurzor beállításai lehetőségre lépéshez. Előfordulhat, hogy ennek elemei különböző módokon lettek beállítva. Néhány beállítás visszaállításra kerül a JAWS-ból történő kilépéskor vagy amikor a fókuszt másik ablakra helyezi. A többi lehetőség pedig mentésre kerül. Lehetősége van arra is, hogy az adott beállítás elemeinek érvényességét egyszerre beállítsa.
  3. Amennyiben a fának nem egy levéleleme van kiválasztva, és a HELYI MENÜ billentyűt vagy a SHIFT+F10 billentyűkombinációt használva megnyitja a helyi menüt, az alábbi lehetőségek az összes levélelem érvényességét megváltoztatják:

Ezek a beállítási módok nagyfokú rugalmasságot biztosítanak. A felhasználók többségének azonban ebben az esetben is valószínűleg az a legcélszerűbb megoldás, ha a változtatások – az alapértelmezett beállításnak megfelelően – mentésre kerülnek.

A Beállítási központ

A Beállítási központ lehetőséget biztosít arra, hogy állandó beállításokkal szabályozza, hogyan működjön a JAWS internetes böngészés, illetve egyéb alkalmazások használata közben. A Beállítási központ egységes felületet biztosít a JAWS tulajdonságainak és jellemzőinek megadásához.

  1. Nyomja le az INSERT+F2 billentyűkombinációt az alapértelmezett webböngészőben, és megjelenik a JAWS-kezelő indítása.
  2. A Beállítási központ kiválasztásához nyomogassa a B billentyűt , majd az ENTER használatával nyissa azt meg. A fókusz a keresőmezőre kerül. Nyomja le a TAB billentyűt a fanézetre lépéshez. A fanézetben a beállítások kategóriánként csoportosítva szerepelnek. Nyomogassa a FELNYÍL, illetve a LENYÍL billentyűt az elemeken történő lépkedéshez. Nyomja le a JOBBRANYÍL billentyűt az aktuális kategória kibontásához, illetve a BALRANYÍL billentyűt annak bezárásához. Használhatja a kezdőbetűs navigációt is, az azonban csak a megnyitott elemeken lépked végig.
  3. Egyelőre ne hajtson végre módosításokat, csak járja be a beállítási kategóriákat. Nyomja le a LENYÍL billentyűt. A JAWS a "Web / HTML / PDF lezárva" szöveget fogja bemondani.
  4. Nyomja le a JOBBRANYÍL billentyűt a kategória kibontásához. A kibontott kategórián belül további elemek találhatóak. Az elemeket a LENYÍL billentyű nyomogatásával tudja bejárni. Az elemeket a JAWS lezártként fogja bemondani. Ez azt jelzi, hogy további elemek találhatóak az aktuális lehetőségen belül.

MEGJEGYZÉS: A SZÓKÖZ billentyű lenyomásával a beállítások egy részének meg tudja változtatni az értékét. Egyelőre ne módosítsa a beállításokat. A biztonság kedvéért ennek a gyakorlatnak a végén a Mégse gombot kell majd megnyomnia, nehogy valamelyik beállítás értékét véletlenül megváltoztassa.

  1. Nyomja le a TAB billentyűt a fanézet utáni csak olvasható szerkesztőterületre lépéshez. Ezen a területen található meg az aktuális beállítási lehetőség leírása. Használja a szokásos billentyűparancsokat a leírás felolvastatásához. A JAWSGOMB+LENYÍL billentyűkombinációval a teljes szöveget fel tudja olvastatni, a FELNYÍL, illetve a LENYÍL használatával pedig soronként lépkedhet azon.
  2. Nyomja le ismét a TAB billentyűt. Ha korábban megváltoztatta valamelyik beállítás értékét, a fókusz az Alkalmaz gombra kerül. Ne aktiválja ezt a gombot, lépjen tovább a TAB billentyűvel az OK elemre. Az OK gombot szintén ne nyomja meg.
  3. Nyomja le ismét a TAB billentyűt. A fókusz a Mégse gombra kerül. A későbbiekben ezt kell majd aktiválnia, de egyelőre folytassa a párbeszédpanel bejárását.
  4. Nyomja le ismét a TAB billentyűt. A fókusz az Alkalmazás kombinált listamezőre kerül. Vegye észre, hogy mivel a Beállítási központ megnyitásakor egy weblapon volt, az éppen használt webböngésző alkalmazás, például a Chrome vagy az Edge, ki van jelölve a kombinált listamezőben. A Beállítási központ a megnyitásakor mindig annak a programnak a nevét mutatja, amelyben éppen volt. Ha például a Beállítási központ megnyitásakor a Jegyzettömbben lett volna, a kombinált listamezőben a Jegyzettömb szerepelne. Ez azért van így, mert így olyan módosításokat végezhet, amelyek csak azt a programot érintik, amelyben a Beállítási központ indításakor volt. Néha azonban az összes programban szeretne változtatásokat végrehajtani.
  5. Nyomja le a HOME billentyűt a kombinált listamező első elemének kiválasztásához. A JAWS az "Alapértelmezett (minden alkalmazás)" szöveget mondja be. Ezt az értéket a CTRL+SHIFT+D billentyűkombináció használatával is beállíthatja.
  6. Nyomja le ismét a TAB billentyűt. A fókusz a Keresés mezőre kerül. Erre a mezőre a CTRL+E billentyűkombináció használatával is rá tud navigálni. A keresőmező használatával könnyen megtalálhatja a kívánt beállítást. Kezdje el begépelni a keresett szót vagy kifejezést. A fanézet tartalma leszűkül azokra a beállításokra, amelyekben szerepel a megadott karaktersorozat. A Böngészésre fel! tréninganyag egyéb fejezeteiben található gyakorlatok további segítséget nyújtanak a Beállítási központ kezelésének elsajátításához. A Keresés mező az az elem, ahová a fókusz a Beállítási központ megnyitásakor kerül.
  7. Nyomja le ismét a TAB billentyűt. A fókusz visszatér a fanézetre.
  8. A Beállítási központ jobb oldalán található a konfigurációs panel. Ahogy a navigáció során a fanézet elemein lépked, a panel tartalma folyamatosan változik. A látó felhasználók ezt azonnal érzékelik. Nyomja le az F6 billentyűt a konfigurációs panelre lépéshez. Erre akkor van szükség, ha a beállítás megváltoztatásához szerkesztőmezőt, léptethető szerkesztőmezőt, stb. kell használnia. Nyomja le ismét az F6 billentyűt a fanézetre történő visszalépéshez.
  9. Nyomogassa a TAB billentyűt, amíg a Mégse gombra nem lép, majd a SZÓKÖZ lenyomásával aktiválja azt. A Beállítási központ ablaka bezárásra kerül, az esetleges változtatások mentése nélkül.

Tipp: Nyomja le a JAWSGOMB+F1 billentyűkombinációt. Ekkor megjelenik a virtuális megjelenítő, amelyben további információkat talál a Beállítási központ használatáról.

Legutóbb módosított beállítások

Mind a Beállítási központ, mind a Közvetlen beállítások párbeszédpanelén a fanézet utolsó eleme a Legutóbb módosított beállítások. Ez a kategória az utolsó 25 módosítást tartalmazza. Amennyiben ténylegesen 25 elem szerepel a listában, akkor a következő módosítást követően a legrégebbi törlésre kerül. A lista adott elemének eltávolításához jelölje azt ki, nyomja le a SHIFT+F10 billentyűkombinációt, majd aktiválja az Eltávolítás lehetőséget. Az összes elem eltávolításához jelölje ki a Legutóbb módosított beállítások kategóriát, nyomja le a SHIFT+F10 billentyűkombinációt, majd aktiválja a Mind eltávolítása lehetőséget.

A konfigurációs fájlok helye

A JAWS a számítógép felhasználói mappájában tárolja a konfigurációs fájlokat. A fájlok a C:\Users\username\AppData\Roaming\Freedom Scientific\JAWS\version\settings\lang könyvtárban találhatóak. A fájlok JCF kiterjesztésűek. A JCF a JAWS Configuration File (JAWS konfigurációs fájl) rövidítése.

Az elérési útvonal username részén az a felhasználónév értendő, amellyel bejelentkezett a Windowsba. A version rész a JAWS verziószámát, a lang pedig a beállított nyelvet jelöli. Az enu könyvtárban az angol, a hun mappában a magyar nyelvhez tartozó konfigurációs fájlok találhatóak.

A konfigurációs fájlok eléréséhez nyissa meg az Eszközök menüt, majd aktiválja a Programfájlok tallózása lehetőséget. A megjelenő ablakban aktiválja a Saját beállítások tallózása lehetőséget.

Állandó beállításokat az alábbi módokon is megadhat:

Webhelybeállítások személyre szabása

Ha csak bizonyos weboldalakra érvényes állandó beállításokat kíván létrehozni, használja a Webhelybeállítások személyre szabása lehetőséget. Ennek módja a Böngészésre fel! - Szörfözés az interneten JAWS-zal tréninganyag további részében kerül bemutatásra.